Det ryska kommunistpartiet ordnade ett särskilt arrangemang i samband med årsdagen för augustikuppen mot Gorbatjev 1991. Tidningen "Nezavisimaja Gazeta" uppmärksammade detta arrangemang och ställde några frågor.
Rubriken till artikeln är "KOMMUNISTERNA HAR INTE GLÖMT AUGUSTI 1991", men skulle kunna vara "Inte lätt att kämpa mot liberalerna när det inte finns någon liberalism"
Några stycken av artikeln i översättning här nedan:
Till 34-årsminnet av augusti-kuppen 1991 samlades KPRF-gruppen
i ryska duman (KPRF = ryska kommunistpartiet) till rundabords-samtal i Kolonnsalen
i Fackföreningarnas Hus på ”Bolsjoj Dmitrovka” i Moskva. Temat var ” KPRF-gruppen
i kamp för landets integritet - mot en liberal ’femtekolonnare!’ ” Därvid
underströk kommunisterna själva, att arrangemanget hade uppdragits till
årsdagen av augusti-händelserna 1991. Trots att kommunisterna utgör den
förlorande sidan så var det bara de som uppmärksammade detta datum. Experter
menar att detta för vänstern är ett emotionellt tema, men några arvtagare till ”de
segrande demokraterna” finns inte på den politiska arenan i Ryssland i dag.
![]() |
Moskva i augusti 1991 |
Rundabords-samtalen den 19 augusti organiserades av KPRF-gruppen, och det var ledamöterna i andra kammaren som framträdde. Samtidigt hade KPRF annonserat en protest-aktion vid ”Jeltsin-centret” i Moskva den 21 augusti. Därvid ignorerade i stort sett övriga politiska krafter 34-årsminnet av kuppen. Det gäller såväl maktens parti Enade Ryssland, och även ”Jabloko” och ”Novye Ljudi”, även om båda dessa strukturer på något vis anses vara liberaler och skulle kunna göra anspråk på att tituleras ”segrare”. Rättvisepartiet gjorde sig inte heller bemärkta, trots deras kärlek till Sovjetunionen , liksom inte heller LDPR, vars grundare Vladimir Zchirinovskij, medan han levde, ofta påminde om händelserna i början av 90-talet.
Ledaren för den analytiska styrelsegruppen inom KPRF, Sergej
Obuchov, förklarade för NG: ”Det handlar inte om datum. Det handlar om politiska
moment. Nu aktiveras liberalerna vid makten, som sett nya möjligheter att ordna
upp kontakterna med Väst, efter den amerikanske och ryske presidentens möte.
Man har t.o.m. hört utropas:”Trump är vår man!”. Och det social-ekonomiska
blocket är helt igenom liberalt. Därför kräver vi en förändrad kurs, en
omvälvning åt vänster. Under hela den tid som förflutit sedan
augusti-händelserna har vår ståndpunkt inte förlorat sin aktualitet, nej tvärtom”.
Centret för analys av Rysslands politiska kultur (TsIPKR)
släppte till denna dag ett föredrag: ”Perestrojka, augustikuppen och det
historiska Rysslands tredje ödeläggelse: är en upprepning av elitens förräderi
möjlig?”. I dokumentet påminns om , att det har varit tre betydande oredor i
den ryska historien: först oredan i början av 1600-talet, sedan slutet på
monarkin efter tsarens abdikation i februari 1917 och för det tredje
Sovjetunionens sammanbrott 1991. I föredraget läggs orsakerna till att augustikuppen
misslyckades fram: kuppmakarnas obeslutsamhet (att de inte arresterade
president Boris Jeltsin), splittringen inom eliten (att en del av KGB i
hemlighet understödde Jeltsin) , kuppens
propagandistiska katastrof (att ”svansjön” sändes över TV) och partiapparatens
handlingsförlamning (att kommunistpartiets Moskva-kommitet inte mobiliserade
folk på gatorna)
Författaren Segej
Abuchov kommer fram till den slutsatsen, att man måste dra en lärdom av händelserna,
för att undkomma risker för det samtida Ryssland. Bland riskfaktorerna nämns: ”förtroendekris
i förhållande till makthavarna, som för närvarande spelar på höga
opinionssiffror för presidenten”, och även ”elitens konsumtionspsykologi”, av
vilka en del alltjämt vill byta resurser enligt principen ”vad som har störst efterfrågan i
Väst”. ”Utan alternativa civiliserade projekt riskerar Ryssland att neutraliseras
som en efterbliven provins för den globala kapitalismen”, - sägs det i
föredraget. Med andra ord vill kommunisterna att det utformas en suverän
ideologi i landet.
Idag blockeras dessa hot av ordningsmaktens stränga ståndpunkt
och samhällets konsolidering omkring SMO (= den speciella militäroperationen) Kommunisterna
har kommit fram till den slutsatsen, att allt är möjligt när det gäller
eliterna, därför är det stora hotet ett återställande av 1991 års scenario. ”Utan
ett viljestarkt politiskt subjekt (typ KPSS, dock förnyat) kan även en patriotiskt
stämd ordningsmakt lida nederlag genom en minoritet som förfogar över resurser
på IT- och finans – området”.
Sekreteraren för det
ryska kommunistpartiets central-kommitet, Igor Makarov anmärker: ”I allt
väsentligt var augustikuppen 1991 en många gånger genomgången och
omsorgsfullt planerad spetsoperation för att omintetgöra det sovjetiska
kommunistpartiet och omstörta SSSR. Syftet med detta arrangemang är inte bara
att ännu en gång påminna om de tragiska händelserna, utan för att kunna dra
objektiva lärdomar för framtiden”.
”NG” frågade en expert, varför bara de ”förlorande”
kommunisterna påminde om detta datum, allrahelst då det inte är ett jämnt
datum, och var segrarna befinner sig?
Förste vice presidenten för Centret för politisk praktik, Alexej Makarkin, påminde ”NG” att vid det jämna datumet kommer kommunisterna att vara upptagna med valet till statsduman 2026. ”Därvid kommer kommunisterna att utgå ifrån att även om det inte längre finns någon liberalism i politiken, så har liberaler ändå förblivit vid makten och genomför sin ekonomiska kurs. Därför appellerar kommunisterna å ena sidan till ordningsmakten, å andra sidan distanserar de sig från liberalerna, genom att aktualisera de händelser som skedde en gång” – säger Makarkin. Experten förklarar varför Gennadij Zjuganoff’s parti gör detta: ”Tidigare samarbetade kommunisterna inte så sällan med den opposition som inte var inom systemet och med liberalerna, och de pressade fram frukt genom att påverka antalet röster. Men nu är det andra tider. Och det ryska kommunistpartiet , hur tufft det än är, är ett oppositionsparti och måste bevara handlingsfrihet för att kunna samverka med den del av elektoratet som protesterar. Därför skickar kommunisterna en signal till makten, att de kritiserar makten utifrån patriotiska ståndpunkter”, underströk han.
Men under allt detta, enligt statsvetaren, och trots allt har det redan gått årtionden, temat är alltjämt emotionellt och aktuellt för KPRF, som har förklarat sig vara det sovjetiska kommunistpartiets arvtagare. Särskilt är det aktuellt för de ideologiskt aktiva, och för dem, vilkas ungdom sammanföll med perestroikan. ”Strax efter kuppen inträffade Sovjetunionens sammanbrott, detta trauma har hitintill inte lagt sig, och kommunisterna behandlar alltjämt de lärdomar som kan dras av händelserna då, och de drömmer om hur de skulle ha handlat om tiden kunde vridas tillbaka”, sade experten. Så, å ena sidan appellerar arrangemanget till anhängares och väljares Sovjet- nostalgi, å andra sidan till de aktivas känslor, som uppvisar kampvilja och grubblar över hur Gorbatjev skulle ha kunnat avlägsnas”, förmodar Makarkin.
Men för LDPR:s och Rättvisepartiets elektorat är detta redan historia, trots att dessa båda partier, liksom även kommunisterna, beklagar att augustikuppen föll.
Samtidigt påminner experten om att några direkta arvtagare till segern över kuppmakarna inte finns på den politiska arenan idag – de demokratiska partierna har antingen upplösts eller så har de överhuvudtaget inte registrerats. ”Novye Ljudi” ( = Nya människor) har på allt sätt understrukit vilka noviser de är, och distanserat sig från de historiska händelserna. Av allt att döma finns det bara ett undantag, och det är ”Jabloko”, vilkas medlemmar då understödde Boris Jeltsin och trädde upp mot kuppen. Men även för jabloko-anhängarna är årsdagen för försvaret av Vita huset ingen anledning till glädje, de blev ju besvikna på den social-ekonomiska kursen och ”chock-terapin” efter demokraternas seger. Till skillnad från KPRF kan jabloko-anhängarna inte föreställa sig hur de skulle ha kunnat handla annorlunda, det är ett obekvämt ämne för dem. Därför finns det idag bara kvar representanter för en sida av den konflikt som var då.
En sida - de som är för Sovjetunionens bevarande, eller iallafall mot att det någonsin upplöstes.
Kommentarer